banner lipskiKonkurs prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego zorganizowany dla upamiętnienia postaci Patrona w celu wspierania wybijających się studentów kierunków humanistycznych i społecznych i ułatwienia im startu w świecie nauki.

Przedmiotem konkursu są prace z obszaru humanistyki i nauk  społecznych od XIX w. do współczesności, których tematyka jest bliska zainteresowaniom badawczym i aktywności społecznej Patrona konkursu, a zwłaszcza:

 

* Historia i teoria literatury,
* Wiedza o współczesnej kulturze,
* Varsaviana,
* Historia najnowsza,
* Społeczeństwo i polityka. Dyskryminacja i tolerancja, stereotypy ? aspekty kulturowe, psychologiczne, językowe.

Zgłoszenie pracy na konkurs powinno zawierać:

* krótką opinię promotora lub recenzenta,
* egzemplarz pracy (zbindowany),
* dane autora pracy umożliwiające kontakt z nim (adres zameldowania, e-mail, numer telefonu),
* ewentualnie życiorys autora pracy,
* wersję elektroniczną pracy (płyta CD)
* esej o pracy nieprzekraczający 5 procent jej objętości

Pierwszą edycję konkursu ogłoszono w 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Bujaka, a jego organizacją zajmowało się Towarzystwo Demokratyczno-Społeczne. Od 2002 roku obowiązki te przejęło nasze Stowarzyszenie.

Jan Józef Lipski, badacz literatury, zasługuje na naszą pamięć ze względu na wyjątkowe dokonania w kształtowaniu naszej świadomości społecznej i obywatelskiej oraz swoją działalność w opozycji demokratycznej naszego kraju. Jesteśmy przekonani, że wyróżnianie młodych ludzi, podejmujących w swoich pracach problemy humanistyki i wykazujących wrażliwość na kwestie społeczne, jest ważne dla nas wszystkich.

pdfKonkurs prac magisterskich im. J.J. Lipskiego.pdf

 

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita
ul. Krakowskie Przedmieście 16/18
00-325 Warszawa

Kontakt:
tel. (22) 828 11 21
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.