100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę: dyskusja o  relacjach polsko-rosyjskich w I połowie XX wieku. Punkt widzenia profesorów – z Moskwy i Białegostoku.

W imieniu Dyrektora Instytutu Historii i Nauk Politycznych zapraszamy do wysłuchania dyskusji dwóch profesjonalnych historyków; obaj urodzili się na początku listopada (1. i 2.) 1943 roku – prof. Gennadij Matwiejew jest Rosjaninem mieszkającym w Moskwie, natomiast prof. Adam Czesław Dobroński jest Polakiem mieszkającym w Białymstoku. Dziadek Dobrońskiego był żołnierzem z poboru w gwardii carewicza w Sankt Petersburgu, ojca Matwiejewa wcielili do Armii Czerwonej maszerującej w 1920 roku na Warszawę.

W programie spotkania zaplanowane zostały trzy bloki dyskusyjne:

1. Polacy i Rosjanie przed 1918 rokiem. Doświadczenia historyczne. Totalni wrogowie skazani na siebie?
  2. Odradzanie się Polski, niewypowiedziana wojna 1919-1921. Czy można było inaczej ułożyć sąsiedztwo na granicy ustalonej w Rydze?
  3. Od września 1939 do maja 1945 roku. Odwet Stalina? Tragiczne przeżycia Polaków oraz Rosjan. Zapis pamięci i jego skutki po dzień dzisiejszy.

W podtekście pozostaje pytanie: Co dalej, czy jesteśmy skazani na kolejne konfrontacje?

Dyskusję poprowadzą dr Jan Jerzy Milewski (prezes białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego) i prof. Jan Snopko (dyrektor Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku).

Spotkanie odbędzie się 23 listopada (piątek) br., w auli Wydziału Historyczno-Socjologcznego (Plac NZS 1), początek o godz. 13.00.