IX UBROFFKA logoŻUBROFFKA Special: Wschód kobiet/Eastern Women
Plac Uniwersytecki 1
sala/room 35B
wstęp wolny/admission free

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbywa się w Białymstoku od 2006 roku. Podczas festiwalu, o nagrody w sześciu konkursach walczy kilkadziesiąt ? wyselekcjonowanych spośród ponad tysiąca ? filmów z całego świata. Są to konkursy: Okno na Wschód (filmy z Europy Środkowo-Wschodniej), Cały ten Świat (dzieła twórców z reszty świata), Amatorzy, Studenci i Niezależni (filmy z Polski) oraz Kids (filmy dla dzieci oceniane przez dzieci). Wśród startujących w konkursach filmowców przyznawanych jest kilkanaście nagród, w tym GRAND PRIX Festiwalu (2.000 euro), będąca szansą na światową dystrybucję filmu przez ShortsTV. Nagrody przyznaje międzynarodowe jury.

Odbywająca się zawsze w grudniu ŻUBROFFKA, to nie tylko pokazy konkursowe, ale także pokazy specjalne, prezentujące m.in. mniej znane kinematografie narodowe (np. karaibską, lapońską, czy australijską). W ramach festiwalu mają także miejsce warsztaty (filmowe, dziennikarskie, etc.), wystawy komiksu i fotografii, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz koncerty. Festiwal odwiedza duża liczba filmowców, muzyków, fotografów, widzów z Polski i świata ? każda edycja impreza przyciąga średnio kilka tysięcy widzów.
Organizatorem imprezy jest Białostocki Ośrodek Kultury ? DKF ?GAG".
Więcej: www.zubroffka.pl

Wybór krótkometrażowych filmów z Europy Środkowej i Wschodniej, których wspólnym mianownikiem są ich bohaterki i tocząca się wokół nich dyskusja na temat współczesnej (wschodniej) kobiecości.
A selection of short films from Central and Eastern Europe presenting the contemporary image of femineity in this part of the world.

Paradoksalnie, w krajach byłego bloku wschodniego, gdzie o równouprawnieniu mówiono głośno, kobiety rzadko stawały za kamerą. Od kilku(nastu) lat reżyserek w tej części Europy przybywa, więcej jest też bohaterek filmowych, na które patrzymy nie tylko z perspektywy ?męskiego spojrzenia". To kobiety młode i stare, silne i wrażliwe, marzycielki i realistki. Pojawiają się tematy macierzyństwa, siostrzeństwa, poświęcenia ale też zazdrości i rywalizacji pomiędzy kobietami.
To tylko kilka tematów prezentowanych filmów, podważających utrwalone społecznie postrzeganie kobiet oraz rozprawiających się z mitami. To problemy uniwersalne czy typowe dla mieszkanek tej części Europy? Ich historie oraz miejsca, w których zostały osadzone, stanowią tło, na którym kobiety przedstawiane są jako pełnoprawne bohaterki. Tytułowa ?Siłaczka" ? twarda kulturystka, wychodzi daleko poza stereotyp kobiecości. ?Valami kék" to opowieść o szkolnych przyjaciółkach, zazdrości i zemście. Animacja ?Birth" mierzy się z tematem ciąży i macierzyństwa. Siedemnastoletnia Amina panicznie boi się tego, co ją czeka... Tony (?Trains") to 45-letnia matka, która zrobi wszystko, by uszczęśliwić swoje dziecko. Katia (?Just the way it is...") zabierze nas w podróż koleją transsyberyjską, dając lekcję życia i podejmowania decyzji, a czekająca na swojego ?rycerza" bohaterka ?Sneh", zburzy w końcu iluzję, w której żyła i dokona w sobie przemiany.