Profesor Ewa Wipszycka-Bravo odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Uroczystość odbyła się w roku jubileuszowym białostockiego środowiska historycznego – obchodzi ono bowiem 50-lecie.

Senat UwB nadał prof. Wipszyckiej-Bravo godność doktora honorowego „w uznaniu Jej wkładu w rozwój nauki historycznej, a szczególnie dziejów Kościoła chrześcijańskiego w Egipcie, a także w budowę naukowego środowiska humanistycznego w Białymstoku.” Prof. Ewa Wipszycka-Bravo  była związana z białostockim środowiskiem akademickim przez blisko dwie dekady, od 1972 do 1990 r. Na Wydziale Humanistycznym ówczesnej Filii UW w Białymstoku była w latach 1975-1977 kierownikiem Studium Zaocznego, a rok później została prodziekanem. W następnej kadencji, w latach 1979-1981, została dziekanem jednostki.

Podczas uroczystości prof. Wipszycka-Bravo wspominała te czasy i regularne podróże pociągiem na trasie Warszawa-Białystok. Jak mówiła, nie przeszkadzało jej to, nie ciążyło: „Ten wysiłek miał jakieś znaczenie. (...) Patrzyłam na to, jak rodzi się środowisko w mieście, które jeszcze niedawno takiej uczelni nie miało”. Sporo miejsca w swoim wykładzie prof. Ewa Wipszycka-Bravo poświęciła atmosferze towarzyszącej pracy akademików w realiach PRL – mówiła o toczącej się wówczas dwojakiego rodzaju walce: o wolność dydaktyki i o zatrudnienie osób, których życiorysy nie podobały się aparatowi władzy.

Jak mówił w swoim wystąpieniu prof. Cezary Kuklo, wprawdzie Uniwersytet w Białymstoku należy do jednych z młodszych w kraju, ale jego społeczność od początku przywiązuje ogromną wagę do najwyższej godności w środowisku akademickim, jaką jest tytuł doctor honoris causa. I dodał, że wygłoszenie laudacji na cześć doktora honorowego „nie jest sprawą łatwą biorąc pod uwagę dziesięciolecia pracy twórczej, rozległość horyzontów badawczych, ogrom dokonań naukowych, sukcesy w kształceniu młodych pokolenia badaczy i sprawowanie rozlicznych funkcji przez profesor Ewę Wipszycką-Bravo”.

Prof. Ewa Wipszycka-Bravo zalicza się do grona najwybitniejszych polskich historyków starożytnych, jej naukowe zainteresowania obejmują wiele działów historii antycznej począwszy od Starożytnego Wschodu po epokę schyłku cesarstwa rzymskiego i kształtowania się Bizancjum.Jest autorką i współautorką nie tylko klasycznych monografii naukowych, ale także podręczników akademickich, podręczników szkolnych oraz książek i artykułów popularyzatorskich, a także licznych recenzji zamieszczanych na łamach ,,Przeglądu Historycznego’’ i ,,Mówią Wieki’’. Prof. Ewa Wipszycka-Bravo jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła studia na tamtejszym Wydziale Historycznym, tam też, w 1957 r., rozpoczęła pracę naukową. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymała w roku 1990. W 2012 r. została laureatką ,,Polskiego Nobla’’ - nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za ,,wszechstronną rekonstrukcję funkcjonowania wspólnot klasztornych w późnoantycznym Egipcie’’.


Prof. Ewa Wipszycka-Bravo jest osiemnastą osobą, której senat największej podlaskiej uczelni nadał godność doktora honoris causa.

Serdecznie zapraszamy na uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Białymstoku, na którym prof. dr hab. Ewie M. Wipszyckiej-Bravo nadany zostanie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Wydarzenie zaplanowane zostało na 14 czerwca br. godz. 13.00 i odbędzie się na Wydziale Historyczno-Socjologicznym przy Placu NZS 1 w Białymstoku. Wstęp wolny.

jpegprogram uroczystości

Uroczystość zorganizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.

Do siódmego czerwca 2018 r. trwa rekrutacja pracowników na wyjazdy w ramach programu Erasmus+ (STA i STT) na rok akademicki 2018/2019 do krajów Unii Europejskiej i stowarzyszonych. Wyjazd może rozpocząć się nie wcześniej niż 1 września 2018, a zakończyć nie później niż 30 września 2019.

Wypełnione i podpisane dokumenty można składać bezpośrednio w Dziale Współpracy Międzynarodowej lub przesyłać drogą elektroniczną na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wyjazdy STA) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wyjazdy STT).
Więcej informacji: http://uwb.edu.pl/wyjazdy-pracownikow.

Rok 2018 r. jest dla nas rokiem jubileuszowym, związanym z obchodami 50-lecia studiów historycznych w Białymstoku. Z tej okazji zapraszamy Państwa do udziału w zorganizowanych przez Instytut Historii i Nauk Politycznych uroczystych obchodach jubileuszowych odbywających się w dniach 14-16 czerwca 2018 r. Wśród zaplanowanych wydarzeń między innymi: nadanie prof. dr hab. Ewie Wipszyckiej-Bravo tytułu doktora honoris causa UwB, uroczystość 70-lecia urodzin prof. dr hab. Jana Tęgowskiego, konferencja naukowa „Granice i pogranicza. Historia i współczesność”, zjazd absolwentów naszego Instytutu. Obchodom 50-lecia studiów historycznych w Białymstoku towarzyszy wystawa prezentująca publikacje pracowników Instytutu Historii i Nauk Politycznych.

jpgProgram uroczystości

Uroczystość zorganizowana jest przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku. Patronem medialnym jubileuszu jest Polskie Radio Białystok.

  

„Polityka w prasie kobiecej" – to hasło przewodnie trzydniowej, międzynarodowej konferencji naukowej, odbywającej się z cyklu "Polityka i politycy w prasie XX i XXI wieku”, jaka 25 maja 2018 r. (piątek) rozpocznie się w UCK w Białymstoku. Zorganizowały ją Zakład Ruchów Społecznych i Politycznych Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB oraz Instytut Studiów Kobiecych.

Konferencja finansowana jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę, przy wsparciu Miasta Białystok, Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, Instytutu Studiów Kobiecych.

Przedstawiamy szczegółowy pdfprogram konferencji